מכון אפרכסת – הקשבה ביקורתית למציאות העכשווית

שיח המיניות המערבי: חידוד הבדלים

Afarkeset_InnerPage_Prog_39

מיניות איננה מתעצבת באופן "טבעי" אלא מושפעת מתרבות. בואו לעשות סדר בגישות השונות, לגלות את הכשלים של שיח המיניות המערבי, ולהציע לו אלטרנטיבה יהודית בריאה.

[קרדיט: תמונת הנושא של הרצאה זו באדיבות האמנית דקלה לאור]

בסצנה מתוך הסרט "The Sure Thing" שיצא בשנת 1985 מתרחשת הסיטואציה הבאה:

בסצנה רואים בחור ובחורה נוסעים במכונית. במהלך הנסיעה עובר מולם טנדר . כאשר הטנדר עוקף אותם, לפתע מגיח מתוך החלון שלו, צעיר פרובוקטיבי, שחושף את גופו כלפי חוץ, לקול צחקוקם של חבריו.  למראה הצעיר החושפני, מגיבים הבחור והבחורה בתגובות הפוכות לגמרי: הבחור צוחק וקורא לו קריאות עידוד, ואילו הבחורה מתחלחלת. היא אומרת לו שזה מגעיל בעיניה, וטוענת כלפי הבחור שהוא עצמו, מגעיל, כאשר הוא נהנה מזה ומעודד את זה. הבחור מקניט את הבחורה על כך שהיא מתחלחלת: "מדוע אינך מבינה שזה אדיר, שזה מצחיק, שזה משוחרר?"

היא ממשיכה לטעון שזה מגעיל אותה. בשלב הזה הבחור אומר לבחורה שהיא בעצם "ריפרסד", כלומר: מודחקת מבחינה מינית. הוא צועק את זה עליה שוב ושוב חצי בצחוק חצי ברצינות. "מודחקת, מודחקת". הבחורה כועסת והודפת את הטענה שלו שוב ושוב, ולבסוף כדי להוכיח לו שאיננה מודחקת מינית, היא מוציאה את גופה מהחלון, מתערטלת מבגדיה, וקוראת קריאות פרובוקטיביות לעבר הנוסעים בכביש. או אז היא חוזרת לתוך המכונית במבט של ניצחון, והבחור מזכה אותה במבט מעריך ומלא התפעלות.

ההרצאה הנוכחית עוסקת בקשר שבין הדחקה למתירנות, והרי לכם כל התורה כולה על רגל אחת. הסצנה הקצרה הזאת מצליחה להבהיר היטב את הלוגיקה של שיח השחרור המיני בעולם המערבי: מי שמתחלחל מחשיפה פומבית, הריהו מדחיק את מיניותו. מי שמצליח ליהנות ממיניות פומבית ולוקח בה חלק, הריהו נועז, מורד במוסכמות ומשוחרר.

השאלה שהרצאה זו מעוניינת לברר, היא האם השיח הדתי מצליח להוות אלטרנטיבה לנוסחה הזו. בהרצאה ננתח את נקודות החוזק והחולשה של שיח המיניות הדתי, והיכן שהוא זקוק לתיקון, נציע לו תיקון מבוסס מקורות ומשכנע. כך, נאפשר לשיח המיניות הדתי למצב את עצמו כאלטרנטיבה בריאה ומשכנעת, לשיח המערבי.

ההרצאה מבוססת מקורות חזל"ים והלכתיים.

להזמנות, רעיונות ושאלות, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר. 

 

SHARE :