מכון אפרכסת – הקשבה ביקורתית למציאות העכשווית

משפחה בעידן הפוסט מודרני

ג אם ובת מערכות יחסים מתוך פליקר

מצד אחד מוסד המשפחה מתפרק, מצד שני ההורות זוכה כיום להיות המקור המרכזי להגשמה עצמית. בואו להכיר את התמונה שמציב העולם המערבי בנוגע למוסד המשפחה, מזוויות שלא הכרתם…

הרצאה זו בוחנת את התמורות שחלו במודל המשפחה בשנים האחרונות, תוך ניסיון להצביע על גורמים תרבותיים ולהעניק לכל אחד משומעיה מודעות ביקורתית וכלים לחשיבה על הנושא. הכלי שבאמצעותו אנו בוחנים את נושא המשפחה והילד, שייך למכלול המכונה "ביקורת תרבות היומיום", כלומר, ניתוח ביקורתי של אובייקטים שאנו נתקלים בהם תוך שגרת יומנו: פרסומות, קטעי מדיה, סלוגנים, אינסטגרם, עטיפות של מוצרים וכד'. האובייקטים הללו ואחרים, יכולים ללמד אותנו רבות על הנחות היסוד של התרבות הפוסט-מודרנית שמאיישת כיום את העולם המערבי.

בין השאלות שניגע בהן:

* ההבדל בין שלושה מודלים משפחתיים של יחסי הורה-ילד: מסורתי, מודרני ופוסט-מודרני.

* כיצד השתלטו הילדים על העולם ולאן נעלמו המבוגרים?

* כיצד ומדוע "בעל האמת" הוא הילד, ומהן ההשלכות של השינוי הזה?

* מהן הפונקציות שהילד ממלא כיום בהקשר המשפחתי וכיצד הן קשורות לקריסת הסמכות ההורית?

* כיצד ההבניה התרבותית של הילד כ"נטול-מיניות" מגייסת את הילד לטובת יציבותו הנפשית של ההורה?

בין המסקנות שנגיע אליהן, דוגמא "על קצה המזלג" :

 בעידן הפוסט-מודרני המשפחה המערבית פושטת את הרגל, משום ששלוש הצלעות שלה (אבא-אמא-ילד) מנהלות מאבק זו בזו ובאות זו על חשבון זו: פסגת המימוש הזוגי נתפסת כהבלחות אוטופיות שבהן בני הזוג "סוף סוף לבד עם עצמם", והילדים נתפסים כמחבלים בזוגיות, האמורה להצליח לשרוד "למרות" נוכחותם. כך קורה שהמודל היחיד שמתפקד, ושלמרבה הפלא הפונקציונליות שלו מוּעלַה לדרגת אידיאל, הוא מודל של אמהות\אבהות לחוד וזוגיות לחוד, כאשר הזוגיות ההורית קורסת ומפנה מקום לזוגיות סטרילית שנראית כלקוחה מעולמם של מתבגרים. בעקבות זאת, תפקיד הילד למעשה מתהפך: באופן לא מודע, הילדים ממלאים עבור ההורה המערבי את הפונקציה של הקשר הזוגי, ומעניקים להורה את שני ההיבטים שבהם כשל מוסד הנישואין המערבי: האחד – יציבות משפחתית (מילד לא מתגרשים), השני – קשר רגשי שבו ההורה זוכה מחדש בתמימות האבודה, בקסם וברומנטיקה שאיננה נגועה ביחסי הכוח הנלווים ליצריות האגוצנטרית שהשיח המערבי מטעין בה את הקשר המיני.

במהלך ההרצאה נצביע על גורמים פילוסופיים ותרבותיים שהובילו למצב המתואר כאן.

 

להזמנת הרצאה זו, לרעיונות או שאלות,

אתם מוזמנים בשמחה ליצור אתנו קשר.

SHARE :