מכון אפרכסת – הקשבה ביקורתית למציאות העכשווית
אפרכסת לוגו ריבוע

אפרכסת הוא מכון חשיבה והפצה של ידע הנוגע להתמודדות החברה הדתית עם המצב הפוסט-מודרני.

"המצב הפוסט-מודרני" הוא כינוי למכלול התופעות היומיומיות והשגרתיות הנכנסות כולן תחת הקטגוריה "תרבות היום יום", שהיא בעלת אופי טכנולוגי – קפיטליסטי ומתווכת בידי "מדיה" זמינה ונגישה תמידית:

פייסבוק, אינסטגרם, ווטסאפ, פריטי אופנה, פרסומות, כותרות באתרי אינטרנט פופולריים, ואפילו כפתור ה X שמאפשר לנו לכאורה לסנן תכנים ולהישאר בשליטה, מהווים כולם אובייקטים השייכים למציאות הפוסט-מודרנית, שהיא בעלת השלכות עצומות על עולמנו ועל עולמם של ילדינו, תלמידינו ותלמידותינו.

"המצב הפוסט-מודרני" מורכב גם מרעיונות, (כמו גם מהתופעות החברתיות הנובעות מהם), הנוגעים לשאלות של זהות, ערכים, רגשות, סוגיות של אמונה דתית ומחויבות הלכתית, תפיסות לגבי חשיבות הרגש, המראה החיצוני, השיתוף הויזואלי והפומבי, ועוד.

מכון אפרכסת רואה במצב הפוסטמודרני מציאות נתונה, שכל אדם חושב, בין אם הוא הורה, איש חינוך, סטודנט או תלמיד תיכון, מוכרח לעמוד על משמעויותיו.

***

המכון הוקם בשנת 2014 על ידי אוריה וישי מבורך, העוסקים, שניהם ביחד וכל אחד לחוד, בהגות פוסטמודרנית ובביקורת תרבות. [לעיון במאמר המפרט את מקורות הידע שלנו, [לחצו כאן] 

אוריה מבורך, כיום דוקטורנטית בתכנית למגדר באונ' בר אילן, יועצת הלכה לענייני טהרת המשפחה, מלמדת יהדות, מחשבה, מגדר ופילוסופיה במכללת הרצוג, מדרשת לינדנבאום (ברוריה), מדרשת מתן, מכון שכטר, ועוד.

ישי מבורך, עורך במכון כתבי הרב שג"ר, עורך את סדרת הספרים של דרשות הרב שג"ר למועדי ישראל, מלמד יהדות, חסידות ופילוסופיה. ספרו "תיאולוגיה של חסֶר: על אמונה שלאחר התוהו", ראה אור בשנת 2016 בהוצאת רסלינג. ספרו  "היהודי של הקצה: לקראת תאולוגיה של אי-הלימה" ראה אור בשנת 2018 בהוצאת רסלינג. ספרו "ארון העדות: חזרתו של המודחק האחרון" ראה אור בשנת 2020 בהוצאת רסלינג.