מה שקורה עכשיו - בלוג

תחת כותרת זו מופיעים מאמרים קצרים, רובם פורסמו כפוסטים בעמוד הפייסבוק של “אפרכסת”. כל מספר שבועות עולים לכאן מאמרים חדשים , שווה להתעדכן!

דברים שלגבר אסור כיום לומר

לא הצלחתי למצוא תיעוד של הקטע מתוך “האח הגדול” שמסעיר את המדינה, אז אני לא יודעת מה ליאור כלפון אמר. אם מסתפקים במה שכתוב באתרים השונים, עולה התמונה הבאה: ליאור כלפון, (להלן- גבר), העמיד להדחה את גל גברעם (להלן- אישה), משום שהיא לבושה חשוף

חילונים יקרים שלי, שוב צנזרתם את הראי

נכון, אני דוסית, אז לכאורה אני אמורה לצקצק על ה”פריצות” של המרצה. בנוסף לכך אני גם פמיניסטית, אז אני אמורה לצקצק על ה”שוביניזם” שלו. אבל אני לא מוכנה לתת לשיח המערבי את התענוג של הצטרפות לצקצקת הקבועה שמחפשת לה בכל פעם מושא כדי לתחזק על גביו את תדמית טוהר המידות של עצמה.

הגיע הזמן לפתוח עסק לשמרנות מינית

הקטע הקצר הזה מכיל בתוכו כל כך הרבה בעיות, שאני מתקשה לבחור רק אחת כדי לכתוב עליה, ובכל זאת בחרתי אחת. אני משערת שהדיון בין יחימוביץ’ לקובן היה עמוק ועשיר יותר מהדקה וחצי שקיבלנו בפרומו, אבל לצורך ניתוח השיח, הציטוטים עומדים בפני עצמם, במנותק מהדוברים.

עומק בגרוש

לפני 150 שנה העולם המערבי החליט שלהיות “עמוק” זה דבר נחשב. לפני 60 שנה התחוללה המהפכה הלשונית בפילוסופיה, שגילתה לנו שהמציאות שלנו עשויה ממילים. 

האם בנים יותר מוסריים מבנות?

“בנים מוסריים יותר מבנות”. זו היתה מסקנתו של לורנס קולברג, חוקר פסיכולוגיה התפתחותית, שערך בשנות השישים מחקר על דילמות מוסריות אצל ילדים.

הרב שג”ר וביקורת תרבות היומיום- מחשבה לסוכות

לכבוד חג סוכות, מכון אפרכסת מקדיש את הפוסט הזה לאחד הטקסטים המכוננים ביותר עבורו

שחרור מיני או דיכוי מיני

אז ככה זה עובד: אדם כלשהו מרגיש שהוא לא מעוניין להיכנס למיטה בדייט השלישי וגם לא בחמישי. בחברה חופשית, נורמלית והגיונית, האדם הזה לא אמור להרגיש מוזר.

אל תתפשרו

אני מנסה להבין את העניין הזה של “אל תתפשרו”. יש כיום ערך חזק מאוד בעולם המערבי, לא להתפשר.

הפריק שואו של חיי היומיום

ילדה בת 11 סובלת מתסמונת נדירה שתביא למותה מזקנה, בסביבות גיל 13. “מקווים שנהניתם!”…

בתמונה(בתוך המאמר), המלצה לסרטון שקפצה לי ביוטיוב.

יש כזה דבר לגנוב מיניות

הוידוי הזה שמצורף כאן בתמונה (במאמר), פורסם באופן אנונימי בדף ווידויים של הטכניון. יש כאן אשמה ובושה, וזה מזל גדול. 

מה הבעיה בפורנו?

אז מה הבעיה בפורנו? העולם המערבי הנאור מציע שלל סיבות מדוע פורנו הוא שלילי: ניצול של נשים שלא באמת מעוניינות בכך, הצגת מיניות באופן משפיל ונטול רגש, הצגת מיניות באופן שלא תואם את המציאות.

מה הבעיה בפורנו? חלק 2

אז למה בכל זאת אני מתעקשת על אשמה? לא מספיק שהצעירים הדתיים שונאים את עצמם, לאחר צפייה בפורנו, שצריך גם להעמיס עליהם עוד אשמה מסוג חדש?

מות הרומנטיקה – והפעם עדן אלנה

בשנים האחרונות צומח לו ז’אנר של העצמת נשים שמתבטא בהישג אחד ספציפי: להשתחרר מהצורך בזוגיות. לפי הז’אנר הזה, אם אישה משתחררת מהצורך בגבר, היא בעצם “חזקה”.

מות הרומנטיקה – והפעם אגם בוחבוט

שיר חדש מבית היוצר של מות הרומנטיקה, ז’אנר שבו הנשים צריכות לא להצטרך אף אחד. לפני כן זו הייתה עדן אלנה, והפעם זו אגם בוחבוט.

אהבה ומראה חיצוני

לכבוד ערב שידוכי-הווטסאפ שהיה לי בעבר, אני [אוריה מבורך] רוצה להציף תסכול. זה קרה לי מספיק פעמים כדי לחשוד שיש כאן תופעה:

“אישה שמחליטה על עצמה”

אני מנסה להבין איך מתפקד המשפט “אישה שמחליטה על עצמה”, בשיח המערבי שעוסק במיניות.

אונס שקוף

העדות הזו הופיעה באתר ‘מידע אמין על מין’, של המרכז הישראלי לחינוך מיני, בעמוד שעוסק ב”פעם הראשונה”. [אזהרת טריגר, אזהרת תוכן בוטה] 

“חופש” מעולם לא היה נשמע יותר כמו גיהינום

כדי להיות “אנס”, צריכים להתקיים תנאים שנלמדים בחוג לקרימינולוגיה. כדי ש-30 גברים אקראיים יהפכו לאנסים, ביחד, זו לא קרימינולוגיה, זו סוציולוגיה.

סבבה והכל

מכירה את המשחק “סבבה והכל?” זה די פשוט: מציעים לך מישהו דמיוני לצאת איתו, ומנסים לראות איך תגיבי לפרט הזוי לגביו: “סבבה והכל, אבל אוכל קורנפלקס עם מיץ פטל”.

למה אני לא מוכנה להחליף את המילה “בעלי”

אני קוראת לו “בעלי”, ואני פמיניסטית. יותר מכך, אני קצת כועסת על חברותיי הפמיניסטיות שמשתמשות במילה “אישי”, “בן זוגי”, ושלל תחליפים. אני חושבת שזו טעות חמורה.

למה אני לא מוכנה להחליף את המילה “בעלי” – חלק 2

אני רוצה להתייחס לארבע טענות לעומתיות ששמעתי מנשים שונות, כתגובת נגד לטענה שהצעתי בקטע הקודם:

כשגבר מאזין לתורה נשית

גברים דתיים יקרים, אני רוצה להגיד לכם תודה. כשכתבתי את הספר “מה את מבקשת”, התלבטתי מאוד אם לכתוב אותו בלשון רבים, לכולם, או בלשון אישה.

האם המשפט “אין אמת מוחלטת” סותר את עצמו?

אחת ולתמיד: האם המשפט “אין אמת מוחלטת” סותר את עצמו? התשובה בסרטון… אז האם ההגות הפוסטמודרנית מבוססת על כשל לוגי בסיסי?

שיח הגברים הזאבים

לפני כמה חודשים, פגשתי תלמידה והיא סיפרה לי על מפגש שהיה לה עם אישה חילונית, שכנראה מצאה בתלמידה שלי, בחורה דתית, אוזן קשבת שעשויה להבין את הזעזוע שהיא חשה.