מכון אפרכסת – הקשבה ביקורתית למציאות העכשווית

מה קרה ל"פנימיוּת"?

Category : הרצאות וסדנאות, נוער חט"ב · by אפריל 1st, 2014

ג מה קרה לפנימיות

פעם,"עומק" ו"שטחיות" כמו גם פנימיות" ו"חיצוניות", היו נתפסים כשני הפכים. כיום אנו חיים בעולם מבולגן: החיצוני איננו ההיפך מהפנימי. בואו ננתח ונבין מה זה עושה לנו.         

בסצינה ידועה מתוך הסרט "כשהארי פגש את סאלי", הארי מנסה לשדך לחברו, את סאלי, ידידתו הטובה. כאשר הארי לא מפסיק להלל את תכונות האישיות של סאלי, חברו מעיר באכזבה: "אז אני מבין שהיא לא יפה". הארי מביט בו בתמיהה, ועל כך משיב לו חברו, שכאשר עוסקים בשידוכים ומשבחים יותר מדי אישיות של מישהו, כנראה שהדבר מפצה על היעדר חיצוניות יפה.

35 שנה מאוחר יותר, בכתבת וידאו שמסקרת את תצוגת האופנה של חברת "ויקטוריה סיקרט", לכל דוגמנית ניתנת הזדמנות של 30 שניות לצעוד על המסלול בלבוש מינימלי. במהלך האודישנים לתפקיד דוגמניות המסלול, שואלים את המלהקת מה היא מחפשת במועמדות לתפקיד. להלן תשובתה:  "השאלה שאנו שואלים את הדוגמניות היא "מה את יכולה לתת במשך אותן 30 שניות, בהן כל השמות החמים של התעשייה צופים בך". אנחנו מחפשים: פרופורציות גוף טובות, עור יפה, אישיות נהדרת…"

*

מה שמפעים ומעניין בשתי הדוגמאות הללו, (מחד, דברי חברו של הארי, ומאידך, דבריה של מלהקת הדוגמניות), היא העובדה, שבשתיהן המשמעות של המשפט מובנת לנו , למרות שהמילה "אישיות" מתפקדת בכל אחת מהן באופן הפוך לחלוטין.

האם חיפוש אחר "אישיות" הוא הדבר העמוק הזה שמנוגד לחיפוש אחר חיצוניות, או שמא אישיות היא הדבר השטחי הזה, אותו ניתן לשדר במשך שלושים שניות של תצוגת אופנה, בה מנעד הבעות הפנים נע בין חיוך פתייני לבין הבעה קלולסית וחלולה?

האם אישיות, כלומר, פנימיות,  נמצאת על אותו מישור של "פרופורציות גוף" ו"עור יפה", או שמא היא הדבר הזה שעליו חז"ל טבעו את הפתגם "אל תסתכל בקנקן (אפילו אם יש לו עור יפה), אלא במה שיש בו"?

ויותר מכך: האם החינוך לחיפוש אחר פנימיות והעדפתה על פני החיצוניות, יכול כיום להסתפק בציטוט של פתגמי חז"ל ושינון ערכים יהודיים המבחינים בין 'פנים' ל'חוץ'? שהרי, מי אמר שמלהקת הדוגמניות היא שטחית, ומחפשת אך ורק חיצוניות?

החבר של הארי מודה בפנינו שהוא שטחי, בהיותו מעדיף "חיצוניות" על פני "אישיות". לעומת זאת, הבה נשאל: האם מלהקת הדוגמניות היא שטחית? שהרי, היא מעידה על עצמה ש"אישיות" הוא אחד המאפיינים החשובים שהיא מחפשת אצל דוגמניות מסלול!

מכאן מהדהדת השאלה:

האם נותר כיום מקום לאבחנות בין "שטחי" ל"עמוק", בין "פנימי" ל"חיצוני", בעולם שבו דבריה של אותה מלהקת דוגמניות, נחשבים הגיוניים ומובנים לשומעיהם?

מסתבר שהתשובה לשאלות אלו אינן כה פשוטות. אנו במכון אפרכסת סוברים ששאלת ה"פנימיות" והתמורות שעברו עליה בעידן הפוסט-מודרני,  היא התחום החשוב והקריטי ביותר, אליו מתנקזים מרבית הקונקפליקטים שחווה הדור שלנו במפגש עם התרבות המערבית.

מטרת הרצאה זו היא להבהיר את המציאות הפוסטמודרנית הנוגעת ל"פנימיות", באמצעות ניתוח וביקורת שלה, הנסובים על דוגמאות רבות מכל תחומי התרבות העכשווית. עצם ניסוח הביקורת באופן עמוק ובהיר, מעניק לנו כלי להתמודדות, המסוגל ללוות אותנו בהמשך החיים, ולצוץ ולסייע לנו בהזדמנויות שונות במהלך היומיום.

 

להזמנת הרצאה זו, לרעיונות או לשאלות,

אתם מוזמנים בשמחה ליצור איתנו קשר. 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHARE :

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים