מה ענה האב החרדי לילד שלו

סיפור מרגש ממש מהדקות האחרונות.

יש לנו [אוריה וישי מבורך] חבר חרדי שגר כיום בבית שמש עם אשתו וילדיו. כדי שתבינו על איזה רמה של חרדיות: במקור הוא מהיישוב הישן, שזו אחת הגרסאות הקיצוניות והסגורות ביותר של החברה החרדית. הוא גדל באזור מאה שערים ודיבר רק יידיש. הוא ואשתו לימדו את עצמם עברית, אבל עם הילדים שלהם הם מדברים רק יידיש.

רקע: ישי נתן לחבר הנ”ל לקרוא את “מה את מבקשת” עוד לפני שיצא לאור, בהיחבא, מבלי שהסכמתי. מדוע לא הסכמתי? כי סברתי בזמנו שהספר יהיה ממש לא טוב עבור חרדים. הספר ביקורתי מאוד כלפי הגישה הפוריטנית, שנפוצה בחברה החרדית, ואני לא בטוחה שקוראים חרדיים צריכים לספוג ביקורת כזו מפרקת על השקפת עולמם. חששתי שזה עלול לעשות יותר נזק מתועלת. לדעתי, לציבור הדתי לאומי יש יותר כלים להתמודד עם הביקורת הזו, ועם האלטרנטיבה, “השיח היהודי הבריא”, שהספר מציע.

בכל אופן, החבר החרדי קיבל את העותק מבעלי, וקרא מכריכה לכריכה, ולשמחתי הוא מאוד התחבר לספר. כעת הוא סיפר לנו כך: אתמול הבן שלו, בן שמונה וחצי, שאל אותו: “אבא, למה כשאנחנו הולכים עם אמא לקניות ב”ביג” בבית שמש, אמא תמיד לא אוהבת את כל התמונות שיש שם על החנויות?” (הילד מתכוון לתמונות של נשים לא צנועות). הילד היה ממש מוטרד מזה. לא מבין, מבולבל, שואל.

בתגובה, החבר שלנו פשוט תרגם עבור הבן שלו ליידיש ולשפה של ילדים, קטע מתוך הספר. הוא שאל את בנו: “נניח שאתה מספר סוד ממש יפה ומקסים לחבר שלך. האם תרצה שהחבר שלך יספר אותו לכולם?”

תשמעו מה הילד הגאון הזה עונה: “לא, כי אם הוא יגלה, אז זה לא יישאר סוד!” (מדהים איך ילד חרדי דובר יידיש, בן שמונה וחצי, מבין את הלוגיקה שעולם-מערבי שלם לא מבין)

אבא שלו המשיך להסביר לו: “אתה יודע שבבית המקדש יש את הסוד הכי גדול שלנו? הגמרא אומרת שארון העדות הוא כמו גוף : ארון העדות מוצנע על ידי פרוכת, ורק כשעם ישראל והקב”ה חוגגים חתונה בשלושת הרגלים, מותר לראות אותו. ככה גם הגוף שלנו, הוא סוד כל כך גדול וכל כך קדוש, שבכל מקום הוא מוצנע עם בגדים. רק כשיש חתונה מותר לנו לגלות את הסוד של הגוף של מי שהתחתנו איתה ואנחנו הכי אוהבים”.

האבא מתאר ש”אורו עיניו” של הילד. הבן שלו ממש התרגש מהתשובה הזו, והחבר שלנו אמר שהוא עצמו כל כך התרגש לראות את הבן שלו מתרגש.

ואני חשבתי לעצמי: אם בגיל שמונה וחצי, ילד חרדי מקבל מאבא שלו כזה חיבוק של שיח יהודי בריא, שום שיח אחר שהוא יפגוש בו במהלך חייו, לא יוכל לעקור את זה מהלב שלו.