כשגבר מאזין לתורה נשית

אוריה מבורך


גברים דתיים יקרים, אני רוצה להגיד לכם תודה. כשכתבתי את הספר “מה את מבקשת”, התלבטתי מאוד אם לכתוב אותו בלשון רבים, לכולם, או בלשון אישה. אני לא חושבת שאפשר לייצר מהפכה בשיח האהבה והגוף בחברה הדתית, ללא החצי הגברי של המשוואה. אבל לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה שאני כל כך רוצה לדבר איתך, אישה, בחורה צעירה, נערה, באחת על אחת. נאלצתי לוותר בכאב על האפשרות שגם גברים יקראו את הספר. איזה גבר ירצה לקרוא ספר שמדבר בלשון נקבה ופונה אליו ב”את?”, איזה גבר ירצה לקרוא ספר שאומר “אנחנו הנשים”, ושואל אותו “מה את מבקשת?”. אז הכנסתי הקדמה שמזמינה את הגברים לקרוא ולהאזין לשיחה שלנו, למרות שהספר מדבר “עליהם” ולא “אליהם”. וקיוויתי שיהיו אי שם כמה גברים שייענו להזמנה הזאת.

אלא, שבימים שאחרי הוצאת הספר, כשעברתי על רשימת האנשים שהזמינו את הספר באתר של אפרכסת, וגיליתי לתדהמתי שרבים מהם הם עם שמות של גברים. גדעון, אביתר, דוד, אלי, משה… ועוד ועוד. החלטתי לבדוק זאת. ספרתי אותם אחד אחד. מדובר בכמעט חמישים אחוז ממזמיני הספר. זה אומר כל כך הרבה. זה אומר שיש לנו שותפים אמיתיים. זה אומר שיש צמא גברי לשיח נשי. זה אומר שלאבא שלנו אכפת, לאח שלנו אכפת, לדייט הבא שלנו אכפת. איזה יופי. גברים יקרים, אתם מוכיחים לי כמה אנחנו, הנשים, ואתם, ביחד בסיפור הזה.

בסרטון: אני מספרת לרבנית מלכה פיוטרקובסקי, למה אני חושבת שהגיע הזמן לספר של תורה נשית שמיועדת לגברים, גברים שמאזינים לה כמו “זבוב על הקיר”, (זבוב חביב ומהמם!) למרות שהם לא הנמענים הישירים שלה.

https://www.facebook.com/watch/?v=939717519841750