אל תתפשרו

אוריה מבורך

אני מנסה להבין את העניין הזה של “אל תתפשרו”. יש כיום ערך חזק מאוד בעולם המערבי, לא להתפשר. אסור להתפשר, לא על דלתות, ולא על טלוויזיה עם קאץ’, ולא על החיוך ולא על עור הפנים. אנחנו מוכנים לשלם הרבה כסף כדי לא להתפשר. נדמה לי שאם נעמיד את האדם המערבי מול המראה ונשאל אותו מה הכינוי שהכי יפגע לו בדימוי העצמי, הוא יענה לנו “מתפשר שכמוך”. להתפשר נחשב כיום לשיא השיאים של אי מימוש זכות הקיום שלך כאדם. שיא השיאים של העולב האנושי.

אבל בכל הקשור לאהבה, האדם המערבי יודע להתפשר. הוא מתפשר, והוא עושה זאת היטב ובלי רגשי נחיתות. אבל במקום לקרוא לזה “פשרה”, הוא קורא לזה “לא התפשרתי:

“לא התפשרתי על חיי מין מסעירים”, “אל תתפשרו על הריגוש”. “מתפשרת על התשוקה? כנראה שאת צריכה להמשיך הלאה”. וכך מוצא את עצמו האדם המערבי שוב על מזוודות, יוצא לחפש הרפתקה מינית חדשה, ומשאיר את אהבת חייו מאחור.

בואו נציין כאן עובדה שכולנו מכירים: אחת מתופעות הלוואי של אהבה ארוכת טווח, היא ירידה בריגוש המיני. בנקודה הזו שבה הפרפרים בבטן מתחלפים בחוויות שגרתיות יותר של אינטימיות, עומדות בפני האדם המערבי שתי אפשרויות:

או להמשיך באהבה נטולת “ריגוש”, ואז לעמוד בכל בוקר מול המראה ולשמוע את עצמו קורא לעצמו “מתפשר שכמוך”. מכאן הכיוון ה”רצוי” כבר ידוע מראש: הוא יארוז מזוודות. אם לא היום אז מחר ואם לא מחר אז מחרתיים.

או להבין שהוא לא מתפשר. הוא לא מתפשר על אהבת חייו, והוא מוכן לשלם מחירים בשביל זה. כמו שהוא מוכן לשלם הרבה כסף על טלוויזיה בלי קאץ’ או על דלתות פנדור, כך הוא מוכן לשלם את מחיר “הריגוש” כי יש לו אהבה בחיים שלו. אהבה. לא ריגוש, אהבה.

כשהייתי בגן, הגננת לימדה אותנו שיש דבר כזה עיקר וטפל. העיקר הוא החשוב, ועליו אנחנו לא מתפשרים. והטפל? ובכן, הוא פחות חשוב, וראוי לפעמים להתפשר עליו כדי להשיג דברים חשובים ממנו.

נדמה לי שאני והאדם המערבי לא הלכנו לאותו גן. או שאולי העולם המערבי מגדיר מחדש את העיקר והטפל: האהבה היא הרכיב שטפל לריגוש המיני. מיניות = העיקר. אהבה? תוספת נחמדה.

מכון אפרכסת מאוד בעד מיניות טובה, משמחת, מרגשת ונעימה. הכי נוח היה לכתוב כאן טקסט אחר לגמרי, שמסביר שמיניות טובה ואפילו מדהימה, לא חייבת להיות “ריגוש” אלא חיבור זוגי בוגר מסוג אחר. אבל מה עם אותם זוגות שהמיניות שלהם לא בשמים, אבל האהבה כן? באיזה עולם מעוות אפשר לקרוא לזוג הזה “מתפשר” ולאנשים שמפרקים משפחה על מיניות לא בשמים “לא מתפשרים”?

בתמונה: קטעים מתוך כתבה שמתפרסמת עכשיו ב +YNET. שימו לב לאופן שבו המונח “ריגוש” מתפקד בטקסט הזה.