מכון אפרכסת – הקשבה ביקורתית למציאות העכשווית
אפרכסת לוגו ריבוע

אפרכסת הוא מכון חשיבה והפצה של ידע הנוגע להתמודדות החברה הדתית עם המצב הפוסט-מודרני.

"המצב הפוסט-מודרני" הוא כינוי למכלול התופעות היומיומיות והשגרתיות הנכנסות כולן תחת הקטגוריה "תרבות היום יום", שהיא בעלת אופי טכנולוגי – קפיטליסטי ומתווכת בידי "מדיה" זמינה ונגישה תמידית:

פייסבוק, אינסטגרם, ווטסאפ, פריטי אופנה, פרסומות, כותרות באתרי אינטרנט פופולריים, ואפילו כפתור ה X שמאפשר לנו לכאורה לסנן תכנים ולהישאר בשליטה, מהווים כולם אובייקטים השייכים למציאות הפוסט-מודרנית, שהיא בעלת השלכות עצומות על עולמנו ועל עולמם של ילדינו, תלמידינו ותלמידותינו.

"המצב הפוסט-מודרני" מורכב גם מרעיונות, (כמו גם מהתופעות החברתיות הנובעות מהם), הנוגעים לשאלות של זהות, ערכים, רגשות, סוגיות של אמונה דתית ומחויבות הלכתית, תפיסות לגבי חשיבות הרגש, המראה החיצוני, השיתוף הויזואלי והפומבי, ועוד.

מכון אפרכסת רואה במצב הפוסטמודרני מציאות נתונה, שכל אדם חושב, בין אם הוא הורה, איש חינוך, סטודנט או תלמיד תיכון, מוכרח לעמוד על משמעויותיו.

***

המכון הוקם בשנת 2014 על ידי אוריה וישי מבורך, העוסקים, שניהם ביחד וכל אחד לחוד, בהגות פוסטמודרנית ובביקורת תרבות. [לעיון במאמר המפרט את מקורות הידע שלנו, [לחצו כאן] 

אוריה מבורך, כיום דוקטורנטית בתכנית למגדר באונ' בר אילן, יועצת הלכה לענייני טהרת המשפחה, עמיתת מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה ומלמדת יהדות, מחשבה ופילוסופיה במסגרות שונות.

ישי מבורך, עורך במכון כתבי הרב שג"ר, עורך את סדרת הספרים של דרשות הרב שג"ר למועדי ישראל, מלמד יהדות, חסידות ופילוסופיה. בימים אלו ראה אור ספרו "תיאולוגיה של חסֶר: על אמונה שלאחר התוהו", בהוצאת רסלינג.